Senior School Staff

    Headmaster Mr M A Waldron MA (Cantab) MEd
    Deputy Head Mr B Sandford-Smith BA(Hons) MEd
    Deputy Head (Academic)  Mr P Moore MA
    Second Master                                                    Mr K J Dubbins BEd
    Senior Teacher   Mr S R Baxter BA
    Director of Studies    Mr D P C Blewitt MSc
    IB Coordinator     Miss K Gallop
    Head of Sixth Form     Mr M J Windsor BSc
    Head of Pastoral Care   Miss C Vince BA
     

    Mr M Alderton MPhys

    Head of Year 7/Physics

     
    Mr H Bagnall BSc Hons Graduate Teacher of Mathematics
    Mrs P Ball BA Hons Silver Duke of Edinburgh's Award/English 
    Mrs S L Bayley Head of Learning Support/Economics 
    Mr S Baxter    Head of Careers, Skills & Lifelong learning/Art/IBC/TOK
    Ms K E Bishop BSc BA Hons Head of Psychology/Science
    Mr D P C Blewitt MSc       Director of Studies/Mathematics
    Mrs S Blewitt BA Hons   Head of Year 11/English/Languages 
    Miss S Broyé BA MA (PT) Languages
    Mrs J Bryant (PT)  Languages/SEN/ESL 
    Mr T Bull BA   Head of Drama/ic Global Rock
    Mrs M E Burgess BSc   Head of Social Sciences/Geography
    Mr D Buyanov-Taylor BSc Hons Graduate Teacher of Mathematics
    Mr MG Chalmers BSc Head of Chemistry
    Mr J C Comben BA     Head of Year 10/Bronze Duke of Edinburgh's Award/History/Politics
    Miss O E Crean MA Head of Art
    Miss J Drabble BA Head of Geography/Head of Seaford/Geography
    Miss A Drinkwater BEd MA  Head of Games/Head of Netball/PE
    Mr K J Dubbins BEd  Second Master/Contingent Commander CCF/Biology
    Miss J A Dyer BA (PT)  Head of Spanish/Languages
    Mr H Edwards  Graduate Sports Teacher/Head of Hockey
    Mrs K Gavin BA (PT)  Languages
    Mr A M Graham BA HNTD     Mathematics
    Mrs T A Hall BA     Director of Languages
    Mr O Herbert  Head of Rugby/Academic PE  
    Mrs K Hayter BA (PT) History/Politics
    Mrs M Holmberg BA (PT) French Teaching Assistant
    Mr L Ilott BEd Hons Housemaster/Head of Academic PE 
    Mrs N Ilott BA Hons (PT) Drama 
    Mr A Johnston BA Head of Computer Science
    Ms E C Jones BA  English
    Mrs E Kirkby (PT) Art
    Miss A Lengersdorf BA   Languages
    Miss C Manser Economics & Business Studies/Head of Sailing
    Mr P R Moore   Deputy Head (Academic)/Maths/Science 
    Mrs A Nestor-Powell Director of Boarding/Business/Sport
    Ms A J Newman BA Hons  IB TOK Coordinator/Head of Year 9/Chinese/History
    Mrs L E O’Sullivan BSc Ed  Head of Trinity/Mathematics
    Mrs J Ratcliff BA (PT)    Art/IB/Visual Arts
    Mr J Savage BEd Head of Design & Technology 
    Dr G R Speller BSc MPhil PhD Cantab  Head of Science
    Mr B Sandford-Smith MA  Deputy Head/Psychology
    Miss G S Stenning BA Head of English
    Mr P J Stott BA    Head of History & Politics
    Mr P G Swann BSc  Head of Physics
    Mr C G S Trevallion BSc Head of Biology
    Mrs R F Tweddle GTCL LTCL    Choir Director/Music
    Miss C Vince BA  Head of Pastoral Care/English
    Mrs L L Waldron BA Hons MA Ed   Mathematics
    Mr M A Waldron MA (Cantab) MEd   Headmaster/German
    Mrs J J Whillier BSc QTS (PT)  Mathematics/Science
    Mr M Whillier BSc Head of Year 8/Physics/Chemistry
    Mr J Willetts BScEcon    Head of Business, Economics, and Finance/Head of Rugby
    Miss N Wilson  English 
    Mr M J Windsor BSc  Head of Sixth Form/Geography
    Mr A Woodward Cricket Professional
    Miss H Young BSc Hons Chemistry
    © 2018 Ryde School